Facility Manager – kim jest i czym się zajmuje

Usługa Facility Management, czyli przekazanie wyspecjalizowanej firmie kompleksowego zarządzania technicznego nieruchomością, to prosty sposób na utrzymanie budynku w pełnej sprawności przez cały czas. To gwarancja prawidłowego funkcjonowania obiektu, a co za tym idzie, również wygody i bezpieczeństwa jego użytkowników. Opiekę nad całym procesem sprawuje Facility Manager. Kim jest taka osoba i jakie są jej obowiązki?

Kim jest Facility Manager?

W uproszczeniu Facility Manager przejmuje rolę opiekuna technicznego danego obiektu. Łączy on specjalistyczne know how z kompetencjami kierownika – koordynuje wszystkie procesy mające na celu zapewnienie funkcjonalności budynku. Posiada interdyscyplinarną wiedzę i kompetencje. Potrafi zarządzać zespołem specjalistów technicznych i skutecznie koordynować procesy, tak, aby odpowiadać na potrzeby użytkowników nieruchomości.

- obsługa techniczna nieruchomości

Facility Manager – najważniejsze kompetencje

Osoba pełniąca funkcję Facility Managera ma szereg obowiązków związanych z koordynacją technicznej obsługi nieruchomości. Do jego głównych zadań należą:

  1. Kompleksowe zarządzanie budynkiem od strony technicznej. Manager na bieżąco kontroluje stan wszystkich instalacji technicznych w obiekcie – elektrycznych, hydraulicznych, gazowych itd., dba o ich właściwą konserwację, nadzoruje przebieg napraw (jeśli są konieczne). Zarządza utrzymaniem budynku, powinien więc znać wszystkie operacje zachodzące w obiekcie i potrafić skutecznie je skoordynować.
  2. Nadzór nad prawidłowym wykonywaniem wszystkich czynności technicznych. Facility Manager nie tylko dba o bieżącą sprawność obiektu, ale też wykonuje odpowiednie działania prewencyjne – tak, by zapobiec nieprzewidzianym usterkom. Planuje cykliczne przeglądy serwisowe urządzeń i instalacji oraz nadzoruje, by odbywały się zgodnie z założonym harmonogramem. Ponadto, w razie wystąpienia awarii, koordynuje prace specjalistów technicznych, by jak najszybciej ją usunąć.
  3. Zarządzanie zespołem techników i serwisantów. Jedną z głównych kompetencji osoby na stanowisku Facility Managera jest skuteczne zarządzanie ludźmi. Odpowiednia komunikacja, także w sytuacjach kryzysowych, dobra organizacja pracy techników – jasne formułowanie zadań i kontrola ich wykonania to kluczowe zadania opiekuna technicznego obiektu.
  4. Wsparcie Property Managera, czyli zarządcy obiektu. By utrzymać budynek w pełnej sprawności i zapewnić jego użytkownikom możliwość efektywnego prowadzenia swojej działalności, Facility Manager musi współpracować z Property Managerem na zasadzie partnerskiej relacji. 

Facility Manager

Dlaczego warto skorzystać z usług Facility Managera?

Facility Manager sprawuje kompleksową opiekę nad budynkiem od strony technicznej. Skutecznie wspiera właścicieli i zarządców nieruchomości, przejmując obowiązki i odpowiedzialność związaną z prawidłowym stanem technicznym. Planuje i koordynuje procesy, dba o terminowe i prawidłowe wykonywanie przeglądów i konserwacji, zarządza zespołami specjalistów, działa prewencyjnie i doraźnie – gdy zajdzie taka potrzeba – błyskawicznie rozwiązuje problemy w przypadku usterek.

Korzystając z jego wsparcia, minimalizujesz ryzyko wystąpienia awarii, a co za tym idzie, również potencjalnie ogromnych szkód i konieczności przerwania prowadzonej w budynku działalności, co jest równoznaczne z poniesieniem wysokich kosztów. Zyskujesz korzyści ekonomiczne związane ze sprawnym i prawidłowym przebiegiem procesów, a także poczucie komfortu użytkowników biur, obiektów handlowych, hal logistycznych itd. oraz zapewnienie im maksimum bezpieczeństwa. To główne zalety współpracy z doświadczonym Facility Managerem.

Potrzebujesz profesjonalnego i skutecznego wsparcia w technicznym zarządzaniu budynkiem? W General Property już od kilkunastu lat wspieramy właścicieli i zarządców nieruchomości. Zapewniamy kompleksową obsługę Facility Managera i zespołów specjalistów z różnych branż.

Sprawdź naszą ofertę

Facility Management

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dla zapewnienia najlepszego działania strony, korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki oraz sprawdzić w naszej polityce prywatności, jak je przetwarzamy.