Instalacja przeciwpożarowa w budynkach – dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja przeciwpożarowa bardzo często decyduje o bezpieczeństwie ludzi przebywających w danym obiekcie. Informuje o wybuchu pożaru, hamuje rozprzestrzenianie się ognia i umożliwia sprawną ewakuację. Jest niezbędna szczególnie tam, gdzie na co dzień przebywa wiele osób – w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, centrach logistycznych i obiektach handlowych. Jak więc zadbać o odpowiednią ochronę przeciwpożarową w obiektach komercyjnych?

Czym jest instalacja PPOŻ?

Instalacja przeciwpożarowa to połączone ze sobą systemy i urządzenia ostrzegawcze oraz gaśnicze. Ich głównym zadaniem jest wykrycie źródła ognia, zaalarmowanie o zagrożeniu, zminimalizowanie skutków pożaru i uniemożliwienie jego rozprzestrzenienia.

Projekt instalacji PPOŻ powinien być ściśle dopasowany do wymagań danego budynku i uwzględniać istotne czynniki, np. jego wielkość czy przeznaczenie. Odpowiednio zaprojektowana, zamontowana i eksploatowana instalacja przeciwpożarowa znacznie podnosi bezpieczeństwo użytkowania obiektów.

instalacje przeciwpozarowe obsługa techniczna nieruchomości

Przepisy prawa w Polsce nakładają obowiązek zainstalowania systemów PPOŻ w konkretnych rodzajach obiektów, m.in. w lokalach handlowych, budynkach zbiorowego zamieszkania czy halach przemysłowo-magazynowych.

 

Z jakich elementów składa się instalacja przeciwpożarowa?

Kompleksowy system sygnalizacji pożaru (SSP) stosowany w budynkach zbudowany jest z kilku elementów. Jego zadaniem jest wczesne wykrycie pożaru i lokalizacji ognia, alarmowanie o zagrożeniu i sterowanie poszczególnymi urządzeniami. W skład systemu wchodzą:

  • centrala sterująca, która odbiera sygnały od poszczególnych elementów systemu, uruchamia niezbędne urządzenia przeciwpożarowe, ostrzegawcze i sygnalizacyjne, a także przekazuje informacje o wystąpieniu pożaru w odpowiednie miejsca;
  • czujki pożarowe – ciepła, dymu, płomienia, gazu itd.;
  • sygnalizatory i ręczne ostrzegacze pożarowe – służą do zaalarmowania ludzi przebywających w budynku i usprawniają ewakuację;
  • instalacje gaśnicze – ich zadaniem jest gaszenie pożaru i zahamowanie jego rozprzestrzeniania; stosowane są 4 główne rodzaje instalacji przeciwpożarowych – na wodę, mgłę wodną, gaz lub pianę;
  • system oddymiania – usuwa dym z budynku, poprawiając widoczność w trakcie ewakuacji i chroniąc ludzi przed zatruciem;
  • systemy oświetlenia awaryjnego.

Serwis instalacji przeciwpożarowych – zadbaj o niezawodność

Jak widać, skuteczna ochrona przeciwpożarowa zależna jest od wielu czynników. Często wystarczy jeden błąd w systemie, by całość nie zadziałała. Tylko w pełni sprawne systemy i urządzenia mogą zagwarantować bezpieczeństwo obiektu.

Serwis instalacji przeciwpożarowej

Dlatego tak ważne jest, by stale dbać o ich niezawodność. Każda instalacja przeciwpożarowa bezwzględnie powinna być systematycznie konserwowana i serwisowana przez profesjonalistów, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje i umiejętności. Tylko dzięki temu zyskasz pewność, że system nie zawiedzie w momencie, kiedy będzie najbardziej potrzebny.

 

Profesjonalny projekt, montaż i serwis instalacji PPOŻ 

Potrzebujesz profesjonalnego projektu i wykonania bezpiecznej instalacji przeciwpożarowej? W General Property zapewniamy zarówno usługi inżynieryjne i projektowe, jak i prace wykonawcze oraz serwisowe całej instalacji przeciwpożarowej. Zaufaj profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem w tej branży. Skontaktuj się z nami

Sprawdź naszą ofertę

Facility Management

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dla zapewnienia najlepszego działania strony, korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki oraz sprawdzić w naszej polityce prywatności, jak je przetwarzamy.