Obsługa techniczna obiektów biurowych

Rynek nieruchomości biurowych rozwija się bardzo dynamicznie. Nowe standardy w budownictwie i wyposażeniu obiektów wymagają zapewnienia kompleksowych i skoordynowanych usług technicznych (Facility Management), które gwarantują bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowania, a także pozwolą wygenerować pewne oszczędności w bieżących kosztach budynku. Jak zatem powinna wyglądać kompleksowa obsługa techniczna obiektów biurowych?

Celem kompleksowej obsługi technicznej obiektów biurowych jest przede wszystkim utrzymanie ciągłości pracy  – zarówno budynków, jak i ludzi, którzy w nich pracują. W konsekwencji utrzymanie pełnej wydajności biurowca pozwala obniżyć koszty jego eksploatacji, a także minimalizuje ryzyko przestojów, na skutek wystąpienia awarii lub poważniejszej usterki. 

Wysokiej jakości obsługa techniczna obiektów biurowych wpływa na komfort pracowników i użytkowników budynku – z biura korzystamy 12 miesięcy w roku, pracując w nim średnio 40h tygodniowo. Stąd w zakresie obsługi technicznej leży dbałość o stan budynku, a także zarządzanie udogodnieniami, które podnoszą komfort, bezpieczeństwo oraz personalizację w miejscu pracy. Zarządzając biurowcem czego możemy spodziewać się po współpracy z firmą z branży technicznej obsługi?  

obsługa techniczna obiektów biurowych

Obsługa techniczna obiektów biurowych – zakres działań i obowiązków

Obsługa techniczna obiektów biurowych to szereg skomplikowanych obowiązków umożliwiających zapewnienie najwyższej funkcjonalności biura oraz bezpieczeństwa jego użytkowników. O jakich konkretnie działaniach mowa? Jakie usługi wchodzą w skład profesjonalnej obsługi technicznej obiektów biurowych?

Kompleksowy serwis techniczny

Specjalistyczna obsługa techniczna obiektów biurowych nie może funkcjonować bez stacjonarnej oraz mobilnej obsługi serwisów technicznych. Jakie zadania wchodzą w ich zakres działania?

– nadzór prewencyjny (reagowanie na nagłe i nieprzewidziane usterki)
– naprawy,
– przeglądy,
– audyty,
– inspekcje,
– konserwacje instalacji,
– doradztwo techniczne,
– automatykę budowlaną.

Serwis instalacji i urządzeń technicznych

Chodzi o instalacje elektroenergetyczne, niskoprądowe, przeciwpożarowe, wodno – kanalizacyjne, wentylację, klimatyzację. Na czym polega obsługa techniczna obiektów biurowych, jeśli chodzi o wyżej wymienione instalacje?

Klimatyzacja

– czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji,
– pomiar mikroklimatu oraz badania mykologiczne,
– serwis urządzeń klimatyzacyjnych,
– przegląd instalacji.

Wentylacja

– profesjonalne czyszczenie kanałów wentylacji,
– inspekcja kanałów wentylacyjnych,
– pomiary parametrów powietrza (temperatura, wilgotność, różnica ciśnień),
– badania mikrobiologiczne.

Ochrona przeciwpożarowa

– montaż dźwiękowych systemów ostrzegawczych,
– wczesna detekcja dymu,
– gaszenie gazem.

W przestrzeniach biurowych zalecamy również ozonowanie, które oczyszcza i dezynfekuje pomieszczenia, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko zakażenia wirusami. Ludzie, którzy spędzają w biurach większą muszą oddychać czystym i świeżym powietrzem, by wydajnie pracować i mieć dobre samopoczucie. Ozonowanie usuwa również nieprzyjemne zapachy (stęchlizna, papierosy, itp.). O systemach oczyszczania powietrza, które warto zastosować w biurach, przeczytasz TUTAJ.

obsługa techniczna obiektów biurowych

Pogotowie techniczne 24h na dobę

Pogotowie techniczne działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (także w święta). Zapewnia ono całodobowy kontakt z infolinią techniczną, dojazd serwisu technicznego do obiektu biurowego w sytuacji kryzysowej oraz usunięcie awarii. Natychmiastowa reakcja pozwala na błyskawiczne przywrócenie sprawności budynku, co eliminuje niepotrzebne przestoje i związane z nimi straty.

Przeglądy wymagane prawem

Prawo budowlane (art. 62 ustawy „Prawo Budowlane”) zobowiązuje właścicieli obiektów do wykonywania regularnych przeglądów budowlanych (jednorocznych i pięcioletnich). Podczas przeglądów jednorocznych wymagane jest sprawdzenie:

– stanu technicznego budynków (oświetlenie, hydranty, gaśnice),
– instalacji gazowych oraz przewodów kominowych,
– wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.

Podczas przeglądu pięcioletniego należy ponownie sprawdzić stan techniczny i przydatność obiektu do użytkowania, a także instalacje elektryczne, piorunochrony, odporność izolacji przewodów, uziemienie instalacji itp.

Przeglądy budowlane uwzględniają również:

– kontrolę instalacji narażonych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych,
– wsparcie merytoryczne dotyczące doboru odpowiednich rozwiązań odpowiadających na potrzeby wynikające z przeglądu,
– przygotowanie planów modernizacji oraz remontów infrastruktury technicznej,
– badania termowizyjne oraz szczelności gazowej,
– pomiary elektryczne.

obsługa techniczna obiektów biurowych

Usługi „Złotej Rączki”

Kompleksowa obsługa techniczna biurowców wymaga wielu różnorodnych działań począwszy od drobnych napraw aż do zaawansowanych prac remontowych. „Złota rączka” to specjalista bezcenny, który może wcielić się w rolę hydraulika, ogrodnika, tynkarza, malarza czy stolarza. Jakie są jego przykładowe działania?

– naprawa lub wymiana oświetlenia,
– prace malarskie,
– montaż mebli,
– wymiana zamków lub drzwi,
– prace ślusarskie itp.

Komputerowe wspomaganie zarządzania obiektami

CAFM – Computer Aided Facility Management czyli komputerowe wspomaganie zarządzania obiektami to obsługa techniczna obiektów biurowych najwyższej jakości, która pozwala na zarządzanie infrastrukturą nieruchomości oraz materiałami technicznymi, a także realizację harmonogramu przeglądów technicznych oraz analizę statystyk.

To nowoczesna i wygodna platforma komunikacyjna, która umożliwia obsługę zgłoszeń awarii i usterek technicznych oraz obsługę zadań własnych.

Obsługa techniczna obiektów biurowych – usługi dodatkowe

Obiekty biurowe wymagają nie tylko obsługi technicznej, ale także wiele pomocniczych procesów, które składają się na kompleksową administrację budynkiem. Zaliczamy do nich:

– utrzymanie czystości (serwis sprzątający, pielęgnacja terenów zielonych, odśnieżanie dachów, przycinanie gałęzi, mycie schodów ruchomych, mycie okien itp.)
– ochronę mienia i osób (całodobowa ochrona obiektów, kontrola ruchu osobowego, monitoring, rejestracja czasu pracy).
– inwentaryzacje i zarządzanie dokumentami (wdrożenie odpowiednich programów).

obsługa techniczna obiektów biurowych

Kompleksowa obsługa techniczna obiektów biurowych – gwarancja satysfakcji i wysokiej jakości

Obsługa techniczna obiektów biurowych to szereg wielu działań, które finalnie wpływają na sprawne funkcjonowanie obiektów biurowych, satysfakcję klienta oraz bezpieczeństwo i zadowolenie pracowników.

Synonimem kompleksowej obsługi technicznej jest świetnie wykwalifikowany i doświadczony zespół pracowników, wysoki standard usług, najlepszej jakości sprzęt, dokładna dokumentacja prowadzonych prac oraz natychmiastowa reakcja na każde wezwanie.

Sprawdź naszą ofertę

Facility Management

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dla zapewnienia najlepszego działania strony, korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki oraz sprawdzić w naszej polityce prywatności, jak je przetwarzamy.